Cem Yılmaz Kimdir

Cem Yılmaz Kimdir?

 

Cem-Yılmaz

 

Cem Yılmaz Türk sanat camiasının en ünlü komedyenlerinden biridir. Cem Yılmaz, 23 Nisan 1973 tarihinde İstanbul’da Koca Mustafa paşa semtinde doğmuş olup asıl memleketi Sivas’tır. Cem Yılmaz’ın annesinin ismi Sabahat olup babasının ismi ise Arif’tir. Sabahat ve Arif çiftinin Cem Yılmaz’dan başka 2 tane daha evladı vardı. Cem Yılmaz’ın kardeşlerinden biri Can Yılmaz, diğeri ise Özge Yılmaz’dır. Kız kardeşi Özge Yılmaz , abisi gibi meşhur bir komedyen olan Tolga Çevik ile evlenmiş olup halen evlilikleri devam etmektedir. Cem Yılmaz ilköğrenimini Mehmet Akif İlkokulu’nda okumuştur. Ortaokulu ise Bahçelievler semtindeki Kazım Karabekir İlköğretim Okulu’nda tamamlamıştır. Lise öğrenimi için Etiler Anadolu Otelcilik ve Turizm Meslek Lisesi’ne giden Cem Yılmaz, üniversite tahsilini ise Boğaziçi Üniversitesi Turizm ve Otel Yönetimi bölümü ile tamamlamıştır.

 

Cem Yılmaz aynı zamanda yönetmen, oyuncu ve karikatürcüdür. Onun karikatür yeteneği çok erken yaşlardan gelme bir yeteneğidir. Yetenekten ziyade gerçekten ilgilendiği bir alandır. Bunun için de üniversite dönemindeyken Leman adında bir mizah dergisinde çalışmıştır. Yaptığı ilk gösterisi, belki de kariyerinin ilk önemli adımı olan ilk sahnesini yine bu yıllarda Leman Kültür Merkezi’nde yapmıştır. Bundan sonra Beşiktaş Kültür Merkezi’nde faaliyetlerine devam etmiştir. Aslında onu Türk halkına tanıtan gösterileri bu sahnede sergilemiştir.

 

Cem Yılmaz’ın aynı zamanda bir sinema yönetmeni ve oyuncu olduğunu belirtmiştik. İşte bu yönünü de 1998 yılında çektiği Her Şey Çok Güzel Olacak adlı bir film ile göstermiştir. Sonrasında GORA,AROG, Hokkabaz ve Yahşi Batı gibi filmler birbiri ardınca gelmiştir. Yönetmenliği yaptığı filmlerin birçoğunda kendisi de oynamıştır. Cem Yılmaz sinema faaliyetlerini yürütürken dahi stand-up gösterilerinden vazgeçmemiştir. Bir yandan sinema filmi çekerken bir yandan da gösterileriyle Türk halkına keyifli anlar yaşatmaya devam etmiştir. Yakın bir zamanda da üniversitelerde gerçekleştirdiği stand-up gösterilerinden kesitlerin oluşturduğu bir Dvd filmini piyasaya sürmüştür.

Bunların dışında karikatürlerinden oluşan bir kitap ile çektiği filmlerin senaryolarından oluşan birkaç kitap çıkarmıştır. Ayrıca Opet, Doritos, TC İŞ BANKASI gibi birçok kurum ve kuruluşun reklamlarında boy göstermiştir. Cem Yılmaz en iyi komedyenlerimizden biridir. Zaten onun başarısı herkesçe bilinmekte ve bunun karşılığında kendisi birçok ödüle de layık görülmektedir. Sadri Alışık Ödülleri En İyi Erkek Oyuncu, Brussels Uluslararası Bağımsız Film Festivali En İyi Erkek Oyuncu Ödülü gibi ödüller aldığı ödüllerden sadece bir kısmıdır.